دوربین فیلم برداری ورزشی گوپرو مدل GoPro HERO5 Black 4K Action Camera


  • 3,499,000تومان

  • موجودی:در انبار
  • تولید کننده: gopro
  • کد محصول: GoPro HERO5 Black 4K Action Camera«گوپرو هیرو ۵ بلک» (GoPro Hero5 Black) بهترین دوربین فیلم‌برداری ورزشی بازار تا به زمان نوشتن این نقدوبررسی است. دوربینی که تمام ویژگی‌های خوب نسل‌های پیشین در آن جمع شده تا یک سر و گردن از رقبای خود برتر باشد. هیرو ۵ بلک دقیقا برای کسانی ساخته شده است که زندگی ماجراجویانه‌ای دارند و می‌خواهند هیجان زندگی خود را با بهترین کیفیت ثبت کنند. کسانی که مرتب به اسکی می‌روند، غواصی می‌کنند یا طبیعت‌گردی صِرف در چشم‌اندازهای زیبای کویری و کوهستانی را دوست دارند.


GoPro Hero5 Black


گوپرو هیرو ۵ بلک، نسبت به نسل‌های پیشین چند فرق اساسی کرده است: اولین تفاوت، اضافه‌شدن نمایشگر لمسی ۲اینچی به قسمت پشت آن است که قبلا فقط در «گوپرو هیرو ۴ سیلور» وجود داشت؛ دومین تفاوت در ظاهر و جنس بدنه است. ظاهر این دوربین نسبت به نسل‌های پیشین تغییر کرده و گوشه‌های گردتری دارد. سطح بدنه‌ی آن هم از موادی شبیه به لاستیک ساخته شده است؛ بنابراین خیلی ایمن‌تر می‌توانید آن را در دست بگیرید. این جنس باعث شده دوربین در برخوردها استحکام بیشتری داشته باشد و البته خوش‌دست‌تر شود. درضمن اکنون این دوربین بدون نیاز به قاب، تا عمق ۱۰ متر ضدآب است. ضدآب‌بودن بدون نیاز به قاب، یک سری مزایای بزرگ ایجاد کرده که در ادامه درباره‌ی آن‌ها توضیح می‌دهیم. قابلیت‌های دیگری مثل GPS و لرزشگیر تصویر الکترونیکی هم به گوپرو هیرو ۵ بلک اضافه شده است.


گوپرو هیرو ۵ بلک، سپتامبر ۲۰۱۶ به همراه «گوپرو هیرو ۵ سشن» (Gopro Hero5 Session) معرفی شد. هیرو ۵ سشن مدلی بسیار کوچک‌تر از دوربین‌های ورزشی گوپرو است؛ بنابراین در نسل پنجم دوربین‌های گوپرو برخلاف نسل‌های پیشین دیگر خبری از نسخه‌ی «سیلور» (Silver) نیست.گوپرو هیرو ۵ بلک، نسبت به نسل‌های پیشین چند فرق اساسی کرده است: اولین تفاوت، اضافه‌شدن نمایشگر لمسی ۲اینچی به قسمت پشت آن است که قبلا فقط در «گوپرو هیرو ۴ سیلور» وجود داشت؛ دومین تفاوت در ظاهر و جنس بدنه است. ظاهر این دوربین نسبت به نسل‌های پیشین تغییر کرده و گوشه‌های گردتری دارد. سطح بدنه‌ی آن هم از موادی شبیه به لاستیک ساخته شده است؛ بنابراین خیلی ایمن‌تر می‌توانید آن را در دست بگیرید. این جنس باعث شده دوربین در برخوردها استحکام بیشتری داشته باشد و البته خوش‌دست‌تر شود. درضمن اکنون این دوربین بدون نیاز به قاب، تا ۱۰ متر ضدآب است. ضدآب‌بودن بدون نیاز به قاب، یک سری مزایای بزرگ ایجاد کرده که در ادامه درباره‌ی آن‌ها توضیح می‌دهیم. قابلیت‌های دیگری مثل GPS و لرزشگیر تصویر الکترونیکی هم به گوپرو هیرو ۵ بلک اضافه شده است.


طراحی و بدنه‌ی ضد آب


تغییر ظاهر این دوربین نسبت به مدل‌‌های قبلی مشخصا به این دلیل بوده که گوپرو می‌خواسته دوربینی کاملا ضدآب بسازد. گوپروهای قبلی فقط با قابی که به آن‌ها متصل می‌شد، ضدآب بودند. ضدآب‌بودن، به‌علاوه‌ی اضافه‌شدن نمایشگر، منجر به تغییر ابعاد هم شده و هیرو ۵ بلک از هر ضلع چند میلی‌متر نسبت به هیرو ۴ بلک بزرگ‌تر است. در هر صورت این تغییر ابعاد، باعث شده تجهیزات جانبی گوپروهای قبلی روی این دوربین قابل استفاده نباشد. تلاش گوپرو در ضدآب‌کردن این دوربین را به‌خوبی می‌توان در کاور پورت‌ها و باتری مشاهده کرد. همه‌ی آن‌ها کاملا مهر و موم هستند و بازکردنشان هم مشکل شده است.


باید ضدآب‌بودن گوپرو هیرو ۵ را بدون نیاز به قاب، کاملا به فال نیک گرفت. دست‌کم میکروفون‌ها بدون قاب، صدای محیط را با کیفیت خیلی بهتری ضبط می‌کنند. این دوربین درست مانند گوپرو هیرو سشن، دارای دو میکروفون است. یک میکروفون در جلو و دیگری در پشت دوربین قرار گرفته است. دوربین بسته به شرایط محیطی، خودش میکروفون مناسب را انتخاب می‌کند؛ مثلا اگر درحال دوچرخه‌سواری باشید، دوربین به طور هوشمند استفاده از دوربین پشتی را انتخاب می‌کند تا صدای باد کمتر ضبط شود. نیازنداشتن به قاب، به جز افزایش کیفیت ضبط صدا، باعث کاهش وزن دوربین هم می‌شود و هنگام اتصال به سر، وزنش را کمتر احساس می‌کنید.


 به جای قاب ضدآب، اکنون یک فریم پلاستیکی همراه این دوربین فروخته می‌شود. فریمی که ماونت اتصال تجهیزات گوپرو در زیر آن وجود دارد. از این فریم برای استقامت بیشتر دوربین در برابر برخوردها استفاده می‌شود. خوشبختانه زمانی که فریم به دوربین متصل است، امکان دسترسی به پورت میکرو USB و بنابراین شارژ باتری وجود دارد و برخلاف قاب‌های قدیمی لازم نیست برای شارژ دوربین فریم را دربیاورید.


درضمن این پورت از نوع USB Type-C است. بالاخره در دنیایی که پورت بیشتر گوشی‌ّهای ما و کابل‌های شارژی که همراه داریم از این نوع هستند، کار گوپرو را کاملا می‌توان به فال نیک گرفت.


درکل باید گفت که گوپرو هیرو ۵ بلک، بدنه‌ی خیلی خوبی دارد و برخلاف نسل‌های قبلی که دردست‌گرفتن آن‌ها بدون قاب مشکل بود، این یکی به دلیل سطح لاستیک‌مانند راحت در دست گرفته می‌شود و لازم نیست خیلی نگران افتادن آن از دست باشید. البته این را بیفزاییم که برای غواصی در اعماق بیش از ۱۰ متر، قطعا باید قاب ضدآب مخصوص آن را جداگانه بخرید.نمایشگر و کنترل‌ها


قطعا یکی از مشخص‌ترین تفاوت‌های این دوربین نسبت به نسل‌های پیشین، وجود نمایشگر لمسی ۲اینچی در قسمت پشت است. قبلا این نمایشگر فقط در مدل هیرو ۴ سیلور وجود داشت. با این نمایشگر می‌توانید عکس‌ها و فیلم‌هایی را که گرفته‌اید ببینید و کنترل کامل دوربین را در دست بگیرید. این نمایشگر کلا حس و حال کارکردن با دوربین‌های گوپرو را برای شما عوض می‌کند. در گوپروهای قبلی اگر به نمایشگر احتیاج پیدا می‌کردید، باید پک آن را به طور جداگانه می‌خریدید؛ البته همچنان حضور نمایشگر تک‌رنگ کوچک، جلوی دوربین حفظ شده است و کارکرد همیشگی خود را دارد. در بالای دوربین دکمه‌ی شاتر قرار دارد و در کنار آن، دکمه‌ی پاور و تغییر مودهای دوربین دیده می‌شود.


یک امکان جالب در این دوربین، امکان استفاده از فرمان صوتی برای انجام کارهای مختلف است؛ مثلا اگر بگویید: GoPro Start Recording، ضبط ویدئو شروع می‌شود. اگر بگویید: GoPro Stop Recording، ضبط ویدئو قطع می‌شود. اگر بگویید: GoPro Take a Photo، دوربین عکس می‌گیرد. دست کم روی کاغذ امکان خیلی جالبی به نظر می‌رسد؛ مثلا فرض کنید که هنگام اسکی، دوربین را روی سر خود بسته‌اید و دستانتان به چوب اسکی است. می‌توانید با فرمان صوتی، ضبط ویدئو را شروع کنید. اما مشکل کار اینجاست که درعمل و وقتی سروصدای محیط و باد زیاد است، مطمئن نیستیم فرمان صوتی خیلی گوش به فرمان باشد.


این دوربین دارای GPS داخلی است. GPS برای اولین بار به دوربین‌های گوپرو اضافه شده و مثل هر دوربین دیگر، از آن برای ثبت موقعیت عکس‌ها و فیلم‌ها استفاده می‌شود. ممکن است به کارتان بیاید یا اصلا هیچ‌وقت به آن نیاز نداشته باشید. ولی در هر صورت GPS چیزی است که در دوربین‌های جدید وجود دارد. Wi-Fi هم از چند نسل قبل در دوربین‌های گوپرو وجود داشت و کاملا کارآمدتر از GPS است. با استفاده از Wi-Fi می‌توانید عکس‌ها و فیلم‌هایی را که می‌گیرید، برای به اشتراک‌گذاری خیلی سریع به گوشی هوشمند منتقل کنید.درکل اگر یک ویژگی خیلی خوب درباره‌ی هیرو ۵ بلک وجود داشته باشد، همین نمایشگر است که افراد بیشتری را به استفاده از گوپرو راغب می‌کند. بااین‌حال استفاده‌ی زیاد از نمایشگر، روی مصرف باتری کاملا تاثیر می‌گذارد؛ درنتیجه سعی کنید در جایی که دسترسی به شارژ ندارید، کمتر از آن استفاده کنید.


کیفیت ضبط ویدیو

یکی از قابلیت‌های مهمی که اضافه شده،‌ لرزشگیر تصویر الکترونیکی است. لرزشگیر تصویر الکترونیکی چیزی است که نبودش در مدل‌های پیشین احساس می‌شد. البته خیلی دوست داشتیم در این دوربین سیستم لرزشگیر تصویر اپتیکال می‌دیدیم؛ ولی همین قابلیت هم غنیمت است. لرزشگیر هیرو ۵ در فیلم‌برداری 4K و 1080p با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه کار نمی‌کند و فقط در فیلم‌برداری تا رزولوشن 1080p و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه کارکرد دارد. البته این را هم بیفزاییم که وقتی لرزشگیر تصویر الکترونیکی فعال است، میدان دید تقریبا به اندازه‌ی ۱۰درصد کم می‌شود. بااین‌حال درکل تاثیر لرزشگیر محسوس است و امکانی کاملا مبارک برای این دوربین محسوب می‌شود.

کیفیت تصویر هیرو ۵ بلک به همان خوبی هیرو ۴ بلک است و جزئیات، خیلی خوب و شارپ ثبت می‌شوند. رنگ‌ها کاملا شفاف هستند و در نور کم هم نویز کمی مشاهده می‌شود. خطای رنگی خیلی خوب کنترل می‌شود و نوردهی هم کاملا صحیح است. تقریبا تنها نکته‌ی برتری که در فیلم‌های هیرو ۵ بلک نسبت به هیرو ۵ بلک دیده می‌شود، کیفیت صداست. به دلیل نداشتن قاب، میکروفون‌ها می‌توانند صدا را بهتر ضبط کنند. درضمن به دلیل داشتن دو میکروفون، یکی در جلو و یکی در پشت، صدای باد هم کمتر ضبط می‌شود.


سنسور تصویر هیرو ۵ بلک، همان قابلیت‌هایی را دارد که سنسور هیرو ۴ بلک داشت. یعنی اینکه ویدئوهای 4K را می‌تواند با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه ضبط کند؛ ولی اگر به رزولوشن 1080p سوییچ کنید، می‌توانید با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه فیلم‌برداری کنید. ویدئوهای 720p هم با سرعت ۲۴۰ فریم بر ثانیه ضبط می‌شوند. بنابراین نسبت به نسل قبلی تغییری در رزولوشن و سرعت فیلم‌برداری دیده نمی‌شود.


به جز فیلم‌برداری، عکاسی هم امروزه به یکی از قابلیت‌های مهم دوربین‌های گوپرو تبدیل شده است و افراد بیشتری به دلیل سایز کوچک و قابلیت ضدآب از آن به‌عنوان دوربین عکاسی استفاده می‌کنند. حالا گوپرو در هیرو ۵ بلک قابلیت عکاسی با فرمت RAW را هم افزوده است تا دست عکاس در پردازش بیشتر باز باشد و بتواند کارهای مختلفی روی عکس انجام دهد. به جز امکان عکاسی RAW، قابلیت عکاسی HDR هم به این دوربین اضافه شده، درنتیجه هیرو ۵ به بهترین گوپرو برای عکاسی تبدیل شده است. یک مود جدید هم به عکاسی اضافه شده است که با انتخاب آن، حالت فیش‌آی عکس از بین می‌رود و عکس جلوه‌ی طبیعی‌تری پیدا می‌کند.


باتری و جمع‌بندی


هیرو ۵ بلک نسبت به مدل قبلی، باتری پرظرفیت‌تری دارد؛ به‌هرحال، با وجود نمایشگر ۲اینچی، GPS و لرزشگیر تصویر الکترونیکی، داشتن باتری بزرگ‌تر اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین با باتری کاملا متفاوتی مواجه هستیم و نمی‌توانیم از باتری مدل‌های قبلی گوپرو روی این مدل استفاده کنیم. عملکرد باتری کمی بهتر از هیرو ۴ بلک است و تقریبا یک ساعت و ۴۵ دقیقه ویدئوی 1080p با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه می‌توان با آن ضبط کرد. در هیرو ۴ بلک، مدت زمان ضبط ویدئو با یک بار شارژ حدود یک ساعت و ۳۰ دقیقه است. تازه این درحالی است که در هیرو ۵ بلک، Wi-Fi، GPS و لرزشگیر تصویر هم‌زمان باهم روشن بود. اگر این‌ها را خاموش کنید، می‌توانید طول مدت ضبط فیلم را افزایش دهید.


همان‌طورکه در ابتدا گفتیم، هیرو ۵ بلک بهترین دوربین گوپرو تا به این زمان است. دلیلش هم جمع‌کردن همه‌ی ویژگی‌های دوربین‌های قبلی و افزودن یک سری قابلیت‌های جدید است. ضدآب‌بودن هم قابلیتی خیلی عالی برای آن محسوب می‌شود و به دلیل افزوده‌شدن نمایشگر، استفاده از این دوربین کاملا آسان‌تر شده است. لرزشگیر تصویر هم چیزی بود که خیلی وقت منتظرش بودیم. کیفیت ضبط ویدئو هم که درست مثل هیرو ۴ بلک عالی است. عکاسی RAW هم قابلیت خیلی خوبی برای آن‌هایی به حساب می‌آید که می‌خواهند خیلی جدی با این دوربین عکاسی کنند؛ بنابراین در حال حاضر بهترین دوربین ورزشی بازار، گوپرو هیرو ۵ بلک است.

نظر بدهید

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی